English?

Uvízli jste na mělčině? Hledáte maják? Lepší způsoby navigace?

Napište nám...

Tržby i počty zaměstnanců nám rostou, problémy také

Majitel firmy je spokojený, ale management a lidé ve firmě jsou více a více zavalení problémy a tudíž stresovaní. To co stačilo včera, dnes už nestačí –máme málo lidí v provozu, kapacita skladu nestačí, kvalita nám kolísá, potřebujeme více hotovosti na financování zásob… můžeme pokračovat.

Každá rostoucí firma se dostává pravidelně do „údolí smrti“, tzn. do fází, kdy změna kvantity (velikosti) vyžaduje změnu kvality (způsobu řízení). Teorie uvádí, že na tato „údolí smrti“ narazíte, když máte ca. 10 zaměstnanců, pak 50–60, pak 150–200… to jsou důvody, proč pouze méně než 0,5% všech podnikatelských subjektů dosáhne velikosti tržeb přes 250 mil. Kč!

Co dělat pro překonání těchto údolí?

3 hlavní omezení růstu firmy

Je obecně známo, že existují 3 hlavní faktory omezující zdravý růst firmy:

1. Kvalita managementu a jejich schopnost zlepšovat sebe, vychovávat další lídry a na ně delegovat operativní úkoly

2. Firemní systémy a procesy

3. Vývoj trhů a konkurence

V praxi se často setkávám se situací, že majitelé a manažeři řeší problémy tak,jak přicházejí – ty urgentní vždy na prvním místě. Často na úkor těch opravdu důležitých.

Ale jak zajistit, že na ty důležité úkoly mám čas a síly? Jak zajistit, abych vybral ty nejdůležitější z těch důležitých?

Jsme zpět u termínů PROCESY a PRIORITY.

Vytvořte si tedy PROCES = pravidelné a strukturované setkávání vedení firmy s cílem odsouhlasit FIREMNÍ PRIORITY v oblastech STRATEGIE, LIDÍ, REALIZACE STRATEGIE A HOTOVOSTI.

Dále si odsouhlaste a zajistěte, aby INDIVIDUÁLNÍ PRIORITY všech členů vedení firmy a tudíž jejich útvarů podporovaly FIREMNÍ PRIORITY.

A nakonec trvejte důsledně na tom, aby PRIORITY zůstaly vždy PRIORITAMI, tzn. bylo jich jen několik a dostaly odpovídající pozornost příslušných lidí.

Nezapomeňte, že řízení firmy se podobá výchově dětí – je třeba mít základní pravidla, kterých je jen několik a kterými se v první řadě musí řídit sami rodiče!

Sdílejte článek

Kontakt

Roman Stupka

Telefon

+420 606 615 009

E-mail

roman.stupka@pestratex.cz

Adresa

Údolní 59, Praha 4, 147 00

Web

www.pestratex.cz

Roman Stupka - PeStratEx – People, Strategy, Execution FOUR DECISIONS(TM) CERTIFIED GAZELLES COACH
STUDIO SYNAPSE Handcrafted with love by STUDIO SYNAPSE
Kontakt Menu Kontakt